اروین دی. یالوم آمریکایی از چهره‌های مطرح روانپزشکی در سال‌های اخیر می‌باشد. او فارغ‌التحصیل رشته‌ی پزشکی بوده و پس از اتمام دوره‌ی آموزش و طرحش فعالیت آکادمیک خود را در دانشگاه استنفورد آغاز کرد. از آن به بعد مشارکت‌های تأثیرگذار او در شاخه‌ی روانپزشکی شروع شد. تدریس در زمینه روان‌درمانی گروهی، بنیان‌گذاری مدل روانپزشکی اگزیستانسیال از جمله دستاوردهای او می‌باشند.

اولین کتاب‌های او غیر‌داستانی و تخصصی بودند که بسیار مورد توجه دانشجویان روانپزشکی قرار گرفتند، به زبان‌های مختلف ترجمه شدند و یکی از آنها (تئوری و عمل در روان‌درمانی گروهی) هنوز به عنوان کتاب درسی به طور گسترده‌ای در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. علاوه بر کتاب‌های علمی و تخصصی؛ یالوم کتاب‌های داستانی و رمان را نیز در کارنامه خود دارد، این دسته از کتاب‌ها افزون بر محتوای درمانی و علمی دارای نثر شیوا و تکنیک‌های نوشتاری قابل قبولی بودند که شهرت بسیار زیادی در میان عموم مردم برای یالوم رقم زدند و زندگی معنوی و روحی بسیاری از خوانندگان را تحت تأثیر قرار دادند.

این نویسنده اذعان دارد که مخاطب مخفی او درمان‌گرهای جوان هستند. او داستان‌ها و رمان‌های آموزنده برای افراد این حرفه می‌نویسد و به این منوال همواره در مسیر تخصصی خود باقی می‌ماند. او در مصاحبه‌ای بیان می‌کند که در کتب درسی ریشه‌ی تاریخی رشته‌ی درمان‌گری به روانشناسی قرن نوزدهم؛ به خصوص فعالیت‌های فروید و یونگ نسبت داده می‌شود. اما نظر شخصی او این است که فلاسفه و نظریه‌پردازان از ابتدای تاریخ درگیر مسائل وابسته به روانشناسی بوده‌اند. بنابراین او در سال‌های ابتدایی خواندن متون فلسفه را به طور جدی و عمیق در پیش گرفت و این مطالعات را در نوشته‌های خود بسیار مورد استناد قرار داده است.

اروین دی. یالوم به عنوان یکی از موفق‌ترین روانپزشک‌های قرن حاضر مفتخر به دریافت جوایز و نشان‌های فراوانی در این رشته شده است و همچنین کتاب وقتی نیچه گریست نشان طلا برای بهترین رمان داستانی را از باشگاه مشترک‌المنافع کالیفرنیا را کسب کرده است. از جمله کتاب‌های این نویسنده که به فارسی ترجمه شده‌اند وقتی نیچه گریست، درمان شوپنهاور، مسئله‌ی اسپینوزا، مامان و معنی زندگی، خیره به خورشید، روان‌درمانی اگزیستانسیال، دروغگویی روی مبل، هنر درمان و… را می‌توان نام برد.